logo4444

OGRODZIENIEC I OKOLICE

            20 września uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami, uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Ogrodzieńca.

            Po przybyciu na miejsce, wszyscy wyruszyli na "podbój" Zamku Ogrodzienieckiego, gdzie pan przewodnik opisał historię i funkcje poszczególnych części zamku. Do chwili obecnej na Zamku przeprowadzono kilkakrotnie prace rekonstrukcyjne. Dowiedzieliśmy się, jakie komnaty były w twierdzy w czasach jej świetności, jak przechowywano żywność, dostarczano wodę i prowadzono wymianę handlową.

            Kolejnym punktem wycieczki było podziwianie Parku Miniatur. Uczniowie, pod opieką pani przewodnik, podziwiali rekonstrukcje 17 Zamków Jurajskich, które są mniejsze 25 razy od oryginałów oraz repliki machin oblężniczych z okresu średniowiecza.

            Następnie udaliśmy się do Parku Doświadczeń Fizycznych, gdzie znajdują się 42 urządzenia takie, jak np. Kołyska Newtona, Kolorowy Krater czy Wirująca Kula, dzięki którym przenieśliśmy się w świat eksperymentów i mogliśmy poznać podstawowe prawa fizyki.

            Kolejną atrakcją był Zamek Bobolice, który został zbudowany w połowie XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. Na przestrzeni wieków Bobolice oraz zamek wielokrotnie zmieniały właścicieli, obecnie należy on do rodziny Laseckich. Po trwającej wiele lat rekonstrukcji, Zamek Bobolice powrócił do stanu z lat swojej największej świetności.

          W odrestaurowanych komnatach mogliśmy zobaczyć ówczesne meble, wyposażenie oraz broń  i zbroje rycerskie. Pan przewodnik opowiedział o wspólnej legendzie Mirowa i Bobolic dotyczącej dziewczyny i braci bliźniaków, którzy byli w niej zakochani. Jeden z nich ukrył ukochaną w podziemiach. Legenda głosi, że do tej pory na wieży zamkowej pojawia się postać kobiety w bieli, stojącej nieruchomo, zapatrzonej w dal...

            W naszych planach było jeszcze zwiedzanie zamku w Mirowie. Jednak z powodu prowadzonych tam prac remontowych, obiekt nie jest udostępniony zwiedzającym. Mimo to wycieczkę uznajemy za udaną i pełną atrakcji.

Dziękuję za pomoc w realizacji wycieczki i opiekę nad uczniami paniom: A. Pełka, A. Rulińskiej, A. Sarna, U. Kłobuckiej.

Kierownik wycieczki: Anna Zemsta

DZIEŃ CHŁOPAKA NA SPORTOWO

                Z okazji Dnia Chłopaka, dziewczyny z klas ósmych, zorganizowały wspólny wyjazd do parku trampolin "Stacja Grawitacja" w Częstochowie, który odbył się 26 września.

                Ta coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej, dostarczyła uczestnikom wycieczki wielu niezapomnianych wrażeń.  Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktorów, uczniowie korzystali z szeregu atrakcji, m. in. ścieżek akrobatycznych, trampolin sportowych, basenów wypełnionych gąbkami oraz parku linowego.

Pobyt w Parku Rozrywki sprzyjał rozwijaniu zainteresowania sportem, a przede wszystkim uświadomił młodzieży, iż skoki na trampolinie to wspaniała zabawa i sprawdzenie swoich możliwości.

Z okazji tego dnia niezwykłego

Życzymy Wam chłopcy wszystkiego najlepszego,

Humoru radosnego

I aby codziennie spotkało Was coś magicznego.

Dziewczęta z klas 8a i 8b

wraz z wychowawczyniami

Uczenie się przez eksperymentowanie

      12 i 13 września 2019 roku do naszej szkoły przyjechał Naukobus z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wystawa naukowa została zorganizowana w ramach projektu „Nauka dla Ciebie”, realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

     Doświadczeni edukatorzy przywieźli 20 mobilnych, interaktywnych eksponatów, które zostały rozstawione na sali gimnastycznej. Samodzielne eksperymentowanie to doskonała metoda poznawania świata, a edukatorzy dodatkowo objaśniali działanie eksponatów i pomagali zrozumieć prezentowane zjawiska z dziedziny fizyki, biologii i matematyki.

     Podczas wystawy każdy uczeń mógł usiąść na wirtualnym krześle i doświadczyć, jak w praktyce działa teoria zachowania momentu pędu. Wśród młodszych dzieci dużym zainteresowaniem cieszył się trójwymiarowy model ludzkiego ciała, który uczył tego, jak jesteśmy zbudowani i ukazywał wielkość i układ niektórych narządów w naszym ciele. Starsi uczniowie starali się rozwiązywać łamigłówki, które były znakomitym treningiem dla mózgu. Wśród innych eksponatów można było znaleźć również takie, które testowały naszą pamięć i możliwości oraz badały określone zjawiska przyrodnicze. Największe emocje budziła „Kula plazmowa”, która skupiała duże grono nie tylko tych najmłodszych dzieci. Jedni podchodzili do niej z zaciekawieniem, inni z odrobiną niepokoju. Na wystawie uczniowie mogli zobaczyć i dotknąć eksponaty, które pokazywały to, co niedostępne ludzkim zmysłom, ponieważ jest za duże lub za małe, za szybkie lub za wolne, bądź po prostu jest ukryte. Dla wielu osób te eksperymenty często były pierwszymi doświadczeniami swobodnej pracy z interaktywnymi eksponatami.

     Po zakończeniu zwiedzania wystawy każdy uczeń otrzymał „Poradnik młodego naukowca” z doświadczeniami, które można przeprowadzić w domu.

     Wystawa zorganizowana przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, a eksperymentowanie oraz sprawdzanie jak działają różne rzeczy angażowały dzieci i młodzież do edukacji.

 

NARODOWE CZYTANIE NOWEL

            6 września 2019 roku  w naszej szkole miało miejsce Narodowe Czytanie.

Zrzut ekranu 2019 09 25 o 09.32.25

            Uczennice klas VIIIa i VIIIb przeczytały następujące nowele: „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” B. Prusa, „Sachem” H. Sienkiewicza, „Rozdziobią nas kruki, wrony... S. Żeromskiego i „Mój ojciec wstępuje do strażaków” B. Schulza. Czytanie w/w utworów odbywało się na lekcjach języka polskiego w klasach IV-VIII.

            Lektury zaprezentowane w trakcie tegorocznej edycji Narodowego Czytania pokazały uczniom losy bohaterów, którzy podejmowali trudne decyzje czy działania oraz zmagali się się z sytuacją społeczną-polityczną tamtych lat. Losy ówczesnego pokolenia uwikłanego w kryzysy, wojny czy biedę są całkowicie odmiennne od tego, co mogą przeżywać współczesne pokolenia. Tym ciekawsze dla słuchaczy były przeczytane nowele.

Uczniowie rozmawiali z nauczycielami na temat przeczytanych lektur, aby lepiej poznać kontekst historyczno-literacki tych utworów.

            Dziękuję klubowiczkom czytającym utwory oraz słuchaczom a także paniom polonistkom, które umożliwiły przeprowadzenie akcji Narodowego Czytania w trakcie lekcji języka polskiego.

                                                                                                         Opiekun KCzDK - Anna Pełka

 

Podgląd oferty fotografa

Poniżej przedstawiamy ofertę fotografa który w tym roku szkolnym będzie wykonywał zdjęcia.
Na zgodach przekazanych przez wychowawców które już Państwo otrzymaliście lub otrzymacie od swoich dzieci prosimy w miarę możliwości zaznaczyć numer zdjęcia które dziecko może wykonać.

Link do plakatu w większej rozdzielczości - 
http://strzelcepsp.edu.pl/fotograf.jpg

Dowozy 2019/20

     Poniżej w odpowiednio pokolorowanych zakładkach prezentujemy rozkład jazdy autobusów szkolnych na I semestr roku szkolnego 2019/20. Wzorem lat poprzednich rozkład ten zmieni się w II półroczu.

Podane godziny mają charakter orientacyjny i w ciągu najbliższych dni zostaną odpowiednio skorygowane, w związku z tym prosimy o wcześniejsze przybycie na przystanki do czasu aż plan dowozów się ustablizuje. Wszelkie informacje o zmianach w rozkladzie będą publikowane poniżej w kolorze czerwonym wraz z datą oraz godziną ostatniej aktualizacji.

30.08.2019 13:06 - poprawka w kursie II zielonego autobusu.
31.08.2019 11:52 - poprawka w kursie II pomarańczowego autobusu.

Uczniowie rozpoczynający swoją naukę w liceum w Przedborzu proszeni są o zapoznanie się z informacją zawartą w białej zakładce pod kursem oznaczonym numerem III.

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

 

rozpoczecieroku

Kochane dzieci, drodzy Rodzice, Nauczyciele!

     W Nowym Roku Szkolnym 2019/2020 życzymy Wam, by nauka była udaną przygodą edukacyjną, zapewniającą mądre poznawanie świata i rozwijania własnych talentów. Niech czas spędzony w szkole zaowocuje zdobywaniem wiedzy, dobrymi ocenami, ciekawymi zajęciami w przyjaznej, pełnej życzliwości atmosferze oraz wspaniałymi i trwałymi przyjaźniami. Szczególnie ciepłe życzenia kierujemy do dzieci, które po raz pierwszy przekraczają progi szkoły lub przedszkola. Niech radość i entuzjazm towarzyszą Wam podczas całej  Waszej drogi edukacyjnej, na którą dzisiaj wkraczacie.

    Życzenia spokojnego roku szkolnego przekazujemy również wszystkim rodzicom. Ich zaangażowanie w sprawy szkolne jest cenne i zawsze mile widziane.  Liczymy zatem na dobrą współpracę i pomoc w procesie edukacyjnym i wychowawczym.

    Nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy, aby wiele ambitnych planów i przedsięwzięć zostało zrealizowanych w rozpoczynającym się okresie szkolnym.

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku Szkolnym!

Dyrekcja PSP w Strzelcach Małych

 

ORGANIZACJA ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO

  • O 8.15 wyjście dzieci z wychowawcami do kościoła na uroczystą mszę świętą.
  • Po powrocie z kościoła odbędą się w klasach spotkania z wychowawcami.
  • Po omówieniu spraw organizacyjnych rozpoczną się odwozy uczniów.
  • Podręczniki będą rozdawane dzieciom we wtorek 03 września.

Podręczniki 2019/2020

 

Klasa

Autor

Tytuł

Wydawnictwo

Adnotacja

0

Iwona Fabiszewska, 

Klaudia Wilk, 

Wiesława Żaba-Żabińska

„Olek i Ada” Nowe Przygody
Poziom BB+    (6-latki)

Poziom BB+      (5-latki)

Poziom A+   (4-latki)

MAC

 

 Religia

Klasa

Autor

Tytuł

Wydawnictwo

Adnotacja

0

ks. Stanisław Łabendowicz

„Jezus mnie kocha”

    WDS Sandomierz

 podręcznik

I

ks. Władysław Kubik

"Jesteśmy w rodzinie Pana Jezusa

WAM Kraków

podręcznik + zeszyt ćwiczeń

II

ks. Władysław Kubik

"Kochamy Pana Jezusa"

WAM Kraków

podręcznik + zeszyt ćwiczeń

III

ks. Władysław Kubik

"Przyjmujemy Pana Jezusa"

WAM Kraków

podręcznik + zeszyt ćwiczeń

IV

ks. Zbigniew Marek

"Zaproszeni przez Boga"

WAM Kraków

podręcznik + zeszyt ćwiczeń

V

ks. Zbigniew Marek

"Obdarowani przez Boga"

WAM Kraków

podręcznik + zeszyt ćwiczeń

VI

ks. Zbigniew Marek

"Przemienieni przez Boga

WAM Kraków

podręcznik + zeszyt ćwiczeń

VII

ks. Zbigniew Marek

"Jezus uczy i zbawia"

WAM Kraków

podręcznik

VIII

ks. Zbigniew Marek

"Jezus działa i zbawia"

WAM Kraków

 podręcznik

Lista uczniów klasy IV

 

Wychowawca: mgr Urszula Kłobucka

  1. 

Dąbrowski

Dominik

  2. 

Gągór

Amelia

 3.

Kaczmarczyk

Nikola

 4.

Kaczmarczyk

Wiktoria

5.

Kaczmarek

Laura

6.

Kaczmarek

Paulina

 7.

Kubowicz

Seweryn

 8.

Kucharski

Karol

 9.

Łuczyński

Adam

 10.

Łuczyński

Andrzej

 11.   

Małecki

Wiktor

 12.  

Misztela

Oliwia

 13.

Ruliński

Mikołaj

 14. 

Sarna

Kacper

 15. 

Ślusarczyk

Oliwier

 16.

Trzeciak

Patrycja

 17. 

Warych

Zuzanna

 18.   

Zieliński

Piotr

Lista uczniów klasy I

Lista uczniów klasy 0

Wycieczka do stolicy

          Dnia 4 czerwca 2019 roku uczniowie klas: IIa, IIb, IIc, III Publicznej Szkoły Podstawowej w Strzelcach Małych oraz klasy  II i III  Szkoły Filialnej w Przerębie wraz z wychowawczyniami: p. Eulalią   Ziółkowską, p. Zofią  Bartnik, p. Agnieszką Gizeweter, p. Joanną Łopusińską oraz p. Aleksandrą Olczyk „ naładowani”  pozytywną energią oraz chęcią zwiedzenia stolicy udali się na wycieczkę do Warszawy.

        Swoją wędrówkę po tym przepięknym mieście rozpoczęli wjazdem na najwyższe piętro Pałacu Kultury i Nauki, by przy dobrej widoczności podziwiać panoramę  stolicy.

        Następnie uczniowie udali się na spacer po Łazienkach Królewskich. Największe wrażenie na wszystkich zrobił Pałac na Wyspie. Dzieci podziwiały grające ławeczki, z których wydobywały się dźwięki polonezów Chopina.


 20190604 115110

       Uczniowie zapoznali się z jednym z najnowocześniejszych obiektów sportowych – Stadionem Narodowym. Zobaczyli szatnie i pomieszczenia dla polskiej reprezentacji w piłce nożnej. Poczuli się jak prawdziwi kibice, siedząc na ogromnych trybunach. To niezwykłe, że mogli  tam być osobiście, a nie tylko oglądać  to  miejsce w telewizji.

W sali konferencyjnej spotkań z dziennikarzami dzieci uczestniczyły w prelekcji, której nadrzędnym celem było promowanie zdrowego stylu życia, wolnego od nałogów i uzależnień. Uczniowie dostrzegli jak niszczący jest wpływ nikotyny i alkoholu na organizm człowieka.

        Wycieczkowicze odwiedzili  Stare Miasto z Rynkiem i Pomnikiem Syrenki, które   dzięki  wzorcowej  rekonstrukcji  po II wojnie światowej zostało  w  1980 roku wpisane  na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Dotarli także do Zamku Królewskiego, który został zbudowany w stylu barokowo-klasycystycznym i do Kolumny Zygmunta III Wazy, najwyższego oraz najstarszego pomnika świeckiego w stolicy.

       Mamy nadzieję, że nowe doświadczenia, zdobyta wiedza jak również chwile wspólnie spędzonego czasu pozostaną na długo w pamięci uczniów.

Wychowawczynie klas II i III

please publish modules in offcanvas module position