Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II
w Strzelcach Małych
Slider

Nauczamy zdalnie
na platformach

E-dziennik

Zaloguj się do usługi LIBRUS Synergia.

previous arrow
next arrow
Slider

Jasełka 2019

     Ach, co za noc! Niezwykła noc!Ach, co za noc! Niezwykła noc!Ach, co za dzień! Niezwykły!

20191220 103504


W piątkowe grudniowe przedpołudnie społeczność szkolna zebrała się, aby w obecności zaproszonych gości wejść w niezwykłą atmosferę świąt Bożego Narodzenia.  Uczniowie klas V z wychowawczyniami oraz nauczyciele – katecheci serdecznie zaprosili wszystkich do odbycia wyprawy w czasie aż do poczatków naszej ery, kiedy to w mało znanej mieścinie Betlejem narodził się ktoś bardzo ważny i niezwykły, ktoś, o kim pamiętamy do dziś. O Narodzeniu Jezusa – Syna Bożego przypomieliśmy sobie, oglądając jasełka, które nosiły tytuł „Ach, co za noc!”W trakcie przedstawienia podziwialiśmy grę aktorską i wokalne zdolności uczniów oraz stroje, dzieki którym jasełka stały się barwne i kolorowe. Młodzi aktorzy w ciekawy sposób zaprezentowali biblijną historię. I otrzymali za to wielkie brawa!


Następnie z przesłaniem duchowym wystąpił księdz proboszcz Kazimierz Krzeszowski. A życzenia świąteczne i noworoczne złożył Samorząd Uczniowski. II cześć spotkania wypełniły wspólnie zaśpiewane kolędy i pastorałki. Na zakończenie głos zabrali pan i pani dyrektor, którzy złożyli wszystkim życzenia. 
Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom i rodzicom, którzy zaangażowali się w realizację jasełek i tak licznie przybyli obejrzeć przedstawienie!

 

Organizatorzy

Święto Odzyskania Niepodległości - 11 listopada

Dnia 8.11.2019r. uczniowie klas VIII wraz z wychowawcami i nauczycielami przygotowali przedstawienie z okazji Odzyskania przez Polskę Niepodległości pt. „Dzieci z Wrześni”.
70428194 2563293603903605 7471828534676160512 n

Przedstawienie dedykowane było dzieciom z Wrześni, które od 1901 roku podjęły w szkołach bierny protest przeciw germanizacji. Polityka Prus w tamtym czasie zmierzała do unicestwienia wszelkich przejawów polskości. Konsekwentnie realizowana, miała stopniowo zgermanizować ludność polskiego pochodzenia. Prusacy nie docenili jednak ducha naszego narodu. Kolejne pokolenia Polaków nie pozwoliły obumrzeć korzeniom, dlatego co rusz z tych korzeni wyrastały nowe pędy polskości, zdolne do walki o ojczyznę.

Uczniowie naszej szkoły wiernie odtworzyli osoby i protest, który miał miejsce w tamtych czasach. Swoim oddaniem i zaangażowaniem przekazali wszystkim zaproszonym gościom, uczniom i nauczycielom informacje o tym, jak ważna jest polskość, Polska i my Polacy, że warto walczyć za swój kraj, pochodzenie i korzenie.

To my, nasze rodziny, uczniowie, nauczyciele, pracownicy, wszyscy - tworzymy to, co najpiękniejsze - Polskę, dlatego tak ważny przekaz ujęty został w przedstawieniu klas VIII. Protest dzieci z Wrześni uświadomił Nam wszystkim, że „(…) Nie okoliczności/Lecz narodowości/Mają tu znaczenie i sens…”

Organizatorzy przedstawienia

Wychowawcy klas VIII, nauczyciele oraz uczniowie

 

 

I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM

„I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM”

UCZNIU!!!

KAŻDEGO ROKU SAMORZĄD UCZNIOWSKI PSP IM. JANA PAWŁA II
W STRZELCACH MAŁYCH
ORGANIZUJE ZBIÓRKĘ ARTYKUŁÓW PAPIERNICZYCH
DLA WYCHOWANKÓW POGOTOWIA OPIEKUŃCZEGO

W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM

PRZYŁĄCZ SIĘ DO AKCJI

W TYM ROKU ZBIERAMY WSZELKIE MATERIAŁY KREATYWNE (BIBUŁY, KLEJE, BROKATY, KOLOROWE BLOKI, NOŻYCZKI, MAZAKI, KORALIKI, CEKINY  ITP.)
 Zbiórka odbędzie się w piątek 20 grudnia 2019 r.

(Jeśli ktoś ma życzenie może przynieść dar serca wcześniej na świetlicę)                   

SU

Akcja "Idą święta..."

idaswieta1

 

Nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską kampanię społeczną Fundacji  DBAM O MÓJ [email protected]ĘG pt. „Idą święta, nie o SMS-ie, lecz o kartce pamiętaj”. Celem tej akcji jest m.in. wzmacnianie więzi rodzinnych,  kultywowanie tradycji świąt Bożego Narodzenia oraz  przeciwdziałanie fonoholizmowi  i e-uzależnieniom u dzieci. Zachęcamy do zapoznania się z raportem MŁODZI CYFROWI. https://dbamomojzasieg.com/mlodzi-cyfrowi/

Dzięki Fundacji  szkoła otrzyma kartki świąteczne. Kartki te koordynator akcji przekaże uczniom.

Co należy zrobić?

Wypisać kartkę z bożonarodzeniowymi życzeniami i wysłać lub podarować  bliskim,  przyjaciołom,  znajomym. Pamiętajmy także o osobach starszych, samotnych, chorych, które nie zawsze mają dostęp do nowoczesnych technologii i nie zawsze potrafią się nimi posługiwać.

Jednocześnie zachęcamy uczniów klas 4-8 do wzięcia udziału w konkursie grupowym organizowanym przez Fundację.  Zadanie polega na wykonaniu filmu maksymalnie 2 minutowego, który będzie promować i rozwijać nazwę kampanii IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ. Wszelkie pomysły proszę zgłaszać do 15 grudnia do Pana Dyrektora Romana Jańca.

                                                                           

Koordynator akcji 
Dominika Strzelczyk

 idaswieta2

Wielkie gratulacje!

      Maja Krogulec otrzymała wyróżnienie w XII Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Dzieci i Młodzieży inspirowanym twórczością: Tadeusza Makowskiego, Olgii Boznańskiej i Józefa Pankiewicza MAŁY MAKUŚ.
Festiwal był organizowany przez Liceum Plastyczne w Łodzi.

wyroznieneimkr

 

Teatrzyk kukiełkowy pt. „Wyjątkowy Gość”.  

"Trzeba być dobrym jak chleb, który leży na stole
i każdy może z niego ukroić tyle, ile potrzebuje..."

      W poniedziałek 28 października uczniowie klas 0-III mieli okazję wziąć udział w niepowtarzalnej lekcji dobroci, jaką było przedstawienie kukiełkowe pod tytułem „Wyjątkowy Gość”. W tym dniu w naszej szkole zawitał Teatr Lalek Bajka z Nowego Sącza, który zaproponował nam do obejrzenia bardzo ciekawą i jakże pouczającą historię, opartą na wartościach chrześcijańskich.  

      Akcja Wyjątkowego Gościa rozgrywa się w domu biednego szewca i w domu bogatego młynarza oraz na drodze przy kapliczce z Jezusem. Opowiada o życzliwości i gościnności dla drugiego człowieka, potępiając przy tym egoizm i zazdrość, które często towarzyszą niektórym dorosłym. Spektakl bardzo przypadł do gustu naszym najmłodszym uczniom. Wszyscy chętnie i w skupieniu poznawali kolejne losy tytułowego gościa.
Na koniec występu aktorzy zadawali dzieciom pytania, na które większość chętnie odpowiadała. Bajka została bardzo pozytywnie odebrana przez dzieci. Oprócz walorów rozrywkowych, dostarczyła wiele mądrości.

"Na przyszłość patrzymy w przyszłość...

... Na zdjęciach patrzymy w wieczność”

                                   Ryszard Nowosielski

            W przeddzień Święta Zmarłych, przechodząc Zaułkiem Absolwentów Publicznego Gimnazjum w Strzelcach Małych, wspominamy naszych uczniów, którzy odeszli:

swietozmarlych

 • Tomasz Bombel
 • Ewa Ciurzyńska
 • Jarosław Grzegorczyk
 • Damian Kaczmarczyk
 • Krystian Kaczmarek
 • Klaudia Łuszczyńska
 • Karol Osiński
 • Damian Placzyński
 • Alan Serwatka
 • Iza Słowińska
 • Kamil Sojczyński
 • Piotr Witkowski

Myślimy o Nich jak o młodych ludziach, którzy pozostawili cząstkę siebie w murach naszej szkoły. Jednocześnie chcemy wyrazić tęsknotę za Nimi słowami pisarza J. Gaardera: „Ogromnie boli myśl o chwili, w której nie będzie już następnych chwil”.                                          

MY – PAMIĘTAMY!

Dyrekcja, pracownicy i uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej

 • Jana Pawła II w Strzelcach Małych

 

Wycieczka do Teatru "Pinokio" w Łodzi

   W dniu 11.10.2019r. uczniowie kl. Va, b, oraz VI a, c PSP im. Jana Pawła II w Strzelcach Małych wraz opiekunami panią Sylwią Nowak, Justyną Grabowską Ewą Mierzwą i Pauliną Nowak wyjechali do Teatru "Pinokio" w Łodzi. Celem wyjazdu było obejrzenie spektaklu pt. "Koralina", kształtowanie wrażliwości estetycznej przez kontakt ze sztuką oraz integracja zespołów klasowych.

received 750781878668447
  Spektakl osadzony był w konwencji grozy, ale traktujący o sprawach bardziej związanych z życiem niż ze sferą widziadeł. Reżyserii spektaklu podjęła się młoda reżyserka Karolina Maciejaszek. Opowieść łączy realność z grozą, niemal horrorem.

   Świat "Koraliny" nie zmienia się wraz z przeprowadzeniem do nowego domu. Wciąż daleki jest od ideału. Rodzice pochłonięci obowiązkami zawodowymi nie interesują się córką, która daremnie krąży między nimi i wymyśla niebezpieczne historie. Skazana na samotność dziewczynka obdarzona jest na szczęście bujną wyobraźnią, która pomaga jej wypełnić czas i układać relacje z lokatorami domu: dwiema emerytowanymi aktorkami oraz zwariowanym rumuńskim cyrkowcem. Odnalezienie przez Koralinę tajemnicznych, zamurowanych drzwi ożywia fantastyczny świat spełnionych życzeń. Nasza bohaterka walczy o szczęście u boku prawdziwych rodziców. 

   Rewelacyjna była scenografia autorstwa Anny Chadaj, nieregularna bryła obracała się na środku pudełkowej sceny "Pinokia".
Tajemniczniego kota grał Mariusz Olbiński (animując lalkę, czasem przemieszjaczjąc się z nią na plecach).
Salwy śmiechu budziły sceny z udziałem marzących o sławie emertywaonych aktorek. Ich kostiumy i towarzyszące im stada pupilów wprowadzały elementy niezwykłości do prawdziwego życia Koraliny (Ewa Wróblewska i Anna Sztuder-Mieszek).

    Hanna Matusiak obdarzyła Koralinę energią i wyrazistością, czym pokazała, że mierzenie się z lękami nie jest tylko domeną super bohaterów.
    Występ aktorow został nagrodzony gromkimi brawami, świadczy to o tym, że się widzom podobał.

    Mam nadzieję, że ten spektakl pozostanie na długo w pamięci uczestników wycieczki.

 

 

Kierownik wyjazdu

Renata Górecka

Dzień Edukacji Narodowej - organizacja

    W związku z Dniem Edukacji Narodowej w PSP im. Jana Pawła II w Strzelcach Małych - 15.10.2019r. (wtorek) będzie dniem bez teczki. Odbędą się wówczas zajęcia z wychowawcą, akademia i ślubowanie uczniów klas pierwszych.

 

ODJAZDY
Po 4 godzinie lekcyjnej: - klasy 0 a, b, 3 a, b, c, 4, 5 a,b, 6, a, b, c

Po 5 godzinie lekcyjnej: - klasy 2 a, b, 7-8 + przedszkole

Olimpiada Matematyczna Juniorów

Dnia 26 września 2019r. trzynaścioro uczniów klas ósmych przystąpiło do części testowej zawodów I stopnia Olimpiady Matematycznej Juniorów (OMJ)

   

Olimpiada Matematyczna Juniorów to ogólnopolskie zawody matematyczne skierowane do uczniów szkół podstawowych, o wysokim poziomie merytorycznym.

Zawody pierwszego stopnia składają się z dwóch niezależnych części: korespondencyjnej i testowej. Część korespondencyjna trwa do dnia 14.10.2019r.

Oto szkolni zwycięzcy:

 • Moneta Wiktoria kl. 8"a" - 1. miejsce
 • Dąbrowski Mateusz kl. 8"b" - 2. miejsce
 • Mazur Wiktoria kl. 8"a" - 2. miejsce
 • Stanios Wiktoria kl. 8"a" - 2. miejsce
 • Witkowska Milena kl. 8"a" - 3. miejsce

Trzymamy kciuki za uczestników konkursu.

Ewa Mierzwa

Anna Zemsta

OGRODZIENIEC I OKOLICE

            20 września uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami, uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Ogrodzieńca.

            Po przybyciu na miejsce, wszyscy wyruszyli na "podbój" Zamku Ogrodzienieckiego, gdzie pan przewodnik opisał historię i funkcje poszczególnych części zamku. Do chwili obecnej na Zamku przeprowadzono kilkakrotnie prace rekonstrukcyjne. Dowiedzieliśmy się, jakie komnaty były w twierdzy w czasach jej świetności, jak przechowywano żywność, dostarczano wodę i prowadzono wymianę handlową.

            Kolejnym punktem wycieczki było podziwianie Parku Miniatur. Uczniowie, pod opieką pani przewodnik, podziwiali rekonstrukcje 17 Zamków Jurajskich, które są mniejsze 25 razy od oryginałów oraz repliki machin oblężniczych z okresu średniowiecza.

            Następnie udaliśmy się do Parku Doświadczeń Fizycznych, gdzie znajdują się 42 urządzenia takie, jak np. Kołyska Newtona, Kolorowy Krater czy Wirująca Kula, dzięki którym przenieśliśmy się w świat eksperymentów i mogliśmy poznać podstawowe prawa fizyki.

            Kolejną atrakcją był Zamek Bobolice, który został zbudowany w połowie XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. Na przestrzeni wieków Bobolice oraz zamek wielokrotnie zmieniały właścicieli, obecnie należy on do rodziny Laseckich. Po trwającej wiele lat rekonstrukcji, Zamek Bobolice powrócił do stanu z lat swojej największej świetności.

          W odrestaurowanych komnatach mogliśmy zobaczyć ówczesne meble, wyposażenie oraz broń  i zbroje rycerskie. Pan przewodnik opowiedział o wspólnej legendzie Mirowa i Bobolic dotyczącej dziewczyny i braci bliźniaków, którzy byli w niej zakochani. Jeden z nich ukrył ukochaną w podziemiach. Legenda głosi, że do tej pory na wieży zamkowej pojawia się postać kobiety w bieli, stojącej nieruchomo, zapatrzonej w dal...

            W naszych planach było jeszcze zwiedzanie zamku w Mirowie. Jednak z powodu prowadzonych tam prac remontowych, obiekt nie jest udostępniony zwiedzającym. Mimo to wycieczkę uznajemy za udaną i pełną atrakcji.

Dziękuję za pomoc w realizacji wycieczki i opiekę nad uczniami paniom: A. Pełka, A. Rulińskiej, A. Sarna, U. Kłobuckiej.

Kierownik wycieczki: Anna Zemsta

please publish modules in offcanvas module position