NARODOWE CZYTANIE NOWEL

6 września 2019 roku  w naszej szkole miało miejsce Narodowe Czytanie.

Zrzut ekranu 2019 09 25 o 09.32.25

Uczennice klas VIIIa i VIIIb przeczytały następujące nowele: „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” B. Prusa, „Sachem” H. Sienkiewicza, „Rozdziobią nas kruki, wrony... S. Żeromskiego i „Mój ojciec wstępuje do strażaków” B. Schulza. Czytanie w/w utworów odbywało się na lekcjach języka polskiego w klasach IV-VIII.

Lektury zaprezentowane w trakcie tegorocznej edycji Narodowego Czytania pokazały uczniom losy bohaterów, którzy podejmowali trudne decyzje czy działania oraz zmagali się się z sytuacją społeczną-polityczną tamtych lat. Losy ówczesnego pokolenia uwikłanego w kryzysy, wojny czy biedę są całkowicie odmiennne od tego, co mogą przeżywać współczesne pokolenia. Tym ciekawsze dla słuchaczy były przeczytane nowele.

Uczniowie rozmawiali z nauczycielami na temat przeczytanych lektur, aby lepiej poznać kontekst historyczno-literacki tych utworów.

Dziękuję klubowiczkom czytającym utwory oraz słuchaczom a także paniom polonistkom, które umożliwiły przeprowadzenie akcji Narodowego Czytania w trakcie lekcji języka polskiego.

Opiekun KCzDK - Anna Pełka