Uczenie się przez eksperymentowanie

12 i 13 września 2019 roku do naszej szkoły przyjechał Naukobus z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wystawa naukowa została zorganizowana w ramach projektu „Nauka dla Ciebie”, realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Doświadczeni edukatorzy przywieźli 20 mobilnych, interaktywnych eksponatów, które zostały rozstawione na sali gimnastycznej. Samodzielne eksperymentowanie to doskonała metoda poznawania świata, a edukatorzy dodatkowo objaśniali działanie eksponatów i pomagali zrozumieć prezentowane zjawiska z dziedziny fizyki, biologii i matematyki.

Podczas wystawy każdy uczeń mógł usiąść na wirtualnym krześle i doświadczyć, jak w praktyce działa teoria zachowania momentu pędu. Wśród młodszych dzieci dużym zainteresowaniem cieszył się trójwymiarowy model ludzkiego ciała, który uczył tego, jak jesteśmy zbudowani i ukazywał wielkość i układ niektórych narządów w naszym ciele. Starsi uczniowie starali się rozwiązywać łamigłówki, które były znakomitym treningiem dla mózgu. Wśród innych eksponatów można było znaleźć również takie, które testowały naszą pamięć i możliwości oraz badały określone zjawiska przyrodnicze. Największe emocje budziła „Kula plazmowa”, która skupiała duże grono nie tylko tych najmłodszych dzieci. Jedni podchodzili do niej z zaciekawieniem, inni z odrobiną niepokoju. Na wystawie uczniowie mogli zobaczyć i dotknąć eksponaty, które pokazywały to, co niedostępne ludzkim zmysłom, ponieważ jest za duże lub za małe, za szybkie lub za wolne, bądź po prostu jest ukryte. Dla wielu osób te eksperymenty często były pierwszymi doświadczeniami swobodnej pracy z interaktywnymi eksponatami.

Po zakończeniu zwiedzania wystawy każdy uczeń otrzymał „Poradnik młodego naukowca” z doświadczeniami, które można przeprowadzić w domu.

Wystawa zorganizowana przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, a eksperymentowanie oraz sprawdzanie jak działają różne rzeczy angażowały dzieci i młodzież do edukacji.