OGRODZIENIEC I OKOLICE

20 września uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami, uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Ogrodzieńca.

Po przybyciu na miejsce, wszyscy wyruszyli na "podbój" Zamku Ogrodzienieckiego, gdzie pan przewodnik opisał historię i funkcje poszczególnych części zamku. Do chwili obecnej na Zamku przeprowadzono kilkakrotnie prace rekonstrukcyjne. Dowiedzieliśmy się, jakie komnaty były w twierdzy w czasach jej świetności, jak przechowywano żywność, dostarczano wodę i prowadzono wymianę handlową.

Kolejnym punktem wycieczki było podziwianie Parku Miniatur. Uczniowie, pod opieką pani przewodnik, podziwiali rekonstrukcje 17 Zamków Jurajskich, które są mniejsze 25 razy od oryginałów oraz repliki machin oblężniczych z okresu średniowiecza.

Następnie udaliśmy się do Parku Doświadczeń Fizycznych, gdzie znajdują się 42 urządzenia takie, jak np. Kołyska Newtona, Kolorowy Krater czy Wirująca Kula, dzięki którym przenieśliśmy się w świat eksperymentów i mogliśmy poznać podstawowe prawa fizyki.

Kolejną atrakcją był Zamek Bobolice, który został zbudowany w połowie XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. Na przestrzeni wieków Bobolice oraz zamek wielokrotnie zmieniały właścicieli, obecnie należy on do rodziny Laseckich. Po trwającej wiele lat rekonstrukcji, Zamek Bobolice powrócił do stanu z lat swojej największej świetności.

W odrestaurowanych komnatach mogliśmy zobaczyć ówczesne meble, wyposażenie oraz broń  i zbroje rycerskie. Pan przewodnik opowiedział o wspólnej legendzie Mirowa i Bobolic dotyczącej dziewczyny i braci bliźniaków, którzy byli w niej zakochani. Jeden z nich ukrył ukochaną w podziemiach. Legenda głosi, że do tej pory na wieży zamkowej pojawia się postać kobiety w bieli, stojącej nieruchomo, zapatrzonej w dal...

W naszych planach było jeszcze zwiedzanie zamku w Mirowie. Jednak z powodu prowadzonych tam prac remontowych, obiekt nie jest udostępniony zwiedzającym. Mimo to wycieczkę uznajemy za udaną i pełną atrakcji.

Dziękuję za pomoc w realizacji wycieczki i opiekę nad uczniami paniom: A. Pełka, A. Rulińskiej, A. Sarna, U. Kłobuckiej.

Kierownik wycieczki: Anna Zemsta