Wycieczka do Łodzi

W dniu 06.10.21r. (środa) pod opieką p.Anny Stępień, p.Sylwii Nowak i p.Ewy Mierzwy odbyła się wycieczka uczniów klasy 8c do Łodzi.

Główną atrakcją była wizyta w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi, którą rozpoczęliśmy od zwiedzania wystawy „Przetwarzanie energii”. Wystawa ta to najbardziej unikatowa część EC1, w której poznaliśmy świat paliw, można było wejść do wnętrza kotła, zobaczyć jak turbina współpracuje z generatorem, zrozumieć po co są transformatory i własnoręcznie "wyprodukować prąd". Dowiedzieliśmy się wszystkiego o przemianach energetycznych i urządzeniach pracujących w elektrowni oraz sprawdziliśmy osobiście, czy energetyka może być ekologiczna.

Następna ekspozycja „Rozwój wiedzy i cywilizacji” pozwoliła nam nie tylko samodzielnie poznać osiągnięcia ludzkości, ale również własnoręcznie odkryć ich tajniki wykonując prawdziwe naukowe doświadczenia.

Wystawa „Mikroświat – Makroświat” pozwoliła przyjrzeć się wielkościom wszechświata oraz świata najmniejszych struktur, takich jak atomy, cząsteczki czy jony.

Po obejrzeniu pokazu w Kinie Sferycznym pt. „Astronauta” udaliśmy się do Manufaktury Łódź na posiłek. Koniec wycieczki zwieńczyła dwugodzinna wizyta w Kręgielni.

Podczas drogi powrotnej został rozstrzygnięty konkurs na najgrzeczniejszego uczestnika wycieczki. Zdecydowaną przewagą głosów (demokratyczne tajne wybory na specjanych kartach do głosowania) zwyciężył Dominik Ryszka (8c), który wygrał kosz słodyczy oraz fioletowe auto.

Kierownik wycieczki: Ewa Mierzwa