WYCIECZKA DO TORUNIA

15 września 2021 roku, uczniowie klas 7a, 7b i 6 wraz z paniami: Anną Rulińską, Anną Pełka, Urszulą Kłobucką i Sylwią Nowak, udali się na wycieczkę do jednego z najstarszych i najważniejszych miast w historii naszego kraju, czyli do Torunia. Spacerując uliczkami Starego Miasta, wspólnie z panią przewodnik podziwialiśmy piękną architekturę, jak i okazałe gotyckie zabytki oraz bogato zdobione, kolorowe kamienice sąsiadują z monumentalnymi kościołami. Zobaczyliśmy ruiny zamku krzyżackiego, fragmenty murów miejskich ze słynną Krzywą Wieżą. Według legendy ten, kto zdoła utrzymać równowagę opierając się plecami o ścianę wieży, ma nieskazitelnie czyste sumienie. Poza tym poznaliśmy historię ciekawych pomników: Filusia (poświęcony Zbigniewowi Lengrenowi i jego komiksom), Mikołaja Kopernika oraz Flisaka, który uwolnił miasto od plagi żab. Zwiedziliśmy też Kościół Wniebowzięcia NMP, Katedrę świętych Janów oraz Kościół św. Jakuba Apostoła.

Następnie udaliśmy się do Planetarium na seans popularno – naukowy „Poza horyzontem”, który opowiadał o wielkości i budowie Wszechświata oraz opisywał i przybliżał tajemnice gwiazdozbiorów na niebie.

Po pysznym obiedzie przeżyliśmy prawdziwą podróż w czasie do dawnego Torunia uczestnicząc w pokazie w Domu Legend Toruńskich. Były to opowiadane na żywo krótkie legendy przeplatane scenkami z udziałem dzieci. Uczniowie mogli dotknąć i wypróbować rekwizytów, walczyli na tratwach, poruszali prawdziwym dzwonem, budowali Krzywą Wieżę.

Kolejną atrakcją był Dom Mikołaja Kopernika. Jest to miejsce łączące najnowsze technologie multimedialne z historią życia astronoma. Czekała na nas nowoczesna, multimedialna, interaktywna ekspozycja wykorzystująca najwspanialsze osiągnięcia współczesnego muzealnictwa, dzięki którym mogliśmy pogłębić wiedzę związaną z wystawą.

Ostatnim punktem programu były warsztaty pieczenia pierników, które odbyły się w Żywym Muzeum Piernika. Znów przeżyliśmy podróże w czasie, pierwszą do średniowiecza, a drugą do początku XX wieku. Pod okiem Mistrza Piekarnikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej, uczniowie poznali wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika, a następnie własnoręcznie przygotowali swoje ciastka. Następnie zobaczyliśmy oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec, kolekcję woskowych form, a każdy chętny mógł ozdobić piernik lukrem pod okiem artystki malarki.

Wycieczka była bardzo udana, pełna atrakcji i niezapomnianych wrażeń. Pogoda dopisała, a uczniowie z dobrym humorem i zdobytą wiedzą bezpiecznie wrócili do domów.

Kierownik wycieczki: Anna Zemsta