Ojczyzna zwykłe słowo, a tyle znaczy…

10 listopada 2022 roku w naszej szkole miała miejsce uroczystość z okazji Święta Niepodległości.
Na akademię z okazji 104 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę zostali zaproszeni goście w osobach:

Wójta Gminy Masłowice p. Bogusława Gontkowskiego,

Sekretarz gminy p. Edyty Majchrowskiej,

Przewodniczącego rady gminy p. Mariusza Sarny,

Przewodniczącej komisji oświaty p. Teresy Dąbrowskiej oraz członków komisji,

Kierownika biblioteki p. Małgorzaty Dendek,

Księdza proboszcza Kazimierza Krzeszowskiego

oraz całej społeczności szkolnej.

Gospodarzem uroczystości byli uczniowie klasy VIIIa i VIIIb z wychowawczyniami: p. Anną Rulińską i p. Anną Pełką.

Gości przywitała pięknie przystrojona sala przez p. Renatę Turlejską oraz płynące z głośników pieśni legionowe i patriotyczne podśpiewywało przez chór prowadzony przez p. Joannę Janiec. Obsługą sprzętu zajęli się Kacper Sarna i Szymon Dziedzic.

Akademię prowadzili: przewodnicząca samorządu szkolnego Maja Ormańska i zastępca Kacper Sarna.

Na oczach widzów rozegrał się proces sądowy nad Rzeczpospolitą, którą sądzono i skazywano, wymierzając najsurowszą karę utraty wolności aż na 123 lata. W rolę Sędziego wcieliła się Natalia Łysiak a Polska w białej sukni ozdobionej czerwonymi kwiatami przybrała postać Julii Gaik. W roli Prokuratora wystąpiła Martyna Gąsior, zaś Obrońcy – Natalia Rybińska.

Świadkami oskarżenia byli: hetman Ksawery Branicki – Jakub Dąbrowski, caryca Katarzyna II –  Klaudia Ożarek, Fryderyk II Hohennzollern – Mateusz Janowski, Franciszek Habsburg – …. Bombiński. Po stronie Polski stanęli: Dziewczyna – Maja Ormańska,  Powstaniec – Oliwer Ślusarczyk, Wdowa – Ewelina Wilk, Legionista – Filip Sarna, Dzieci z Wrześni – Nikola Gołka i Julia Lis oraz Adam Mickiewicz – Szymon Siedlarczyk, Juliusz Słowacki – Jakub Tatarek.

Nad porządkiem obrad czuwał Strażnik – Filip Stępień. Widowisko wzbogaciły recytacje Izy Gorząd, Natalii Mikołajczyk i Aleksandry Kowalskiej. Zaś solistki: Julia Gaik i Zosia Młynarczyk wykonały utwory: „Smutno mi, Boże” i „Tango na jeden głos i orkiestrę i jeszcze jeden głos”.

Widownia z uwagą śledziła losy Polski, nawet najmłodsi uczniowie z powagą obserwowali przebieg akcji. Fakt ten podkreślił przewodniczący rady gminy p. Mariusz Sarna, który na zakończenie uroczystości zabrał głos, by podziękować wykonawcom i realizatorom akademii, podkreślając patriotyczny charakter inscenizacji, która poruszyła serca widzów.

Aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Atmosferę podniosłości dało się odczuwać nawet po zakończeniu akademii. Na co miały wpływ uroczyste stroje uczniów i przypięte do nich kotyliony wykonane pod kierunkiem p. Ewy Mierzwy i p. Sylwii Nowak.

Anna Pełka