Była, jest i będzie…

Dnia 10 listopada 2023 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Strzelcach Małych odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości, którą przygotowały klasy VIIab i Vab wraz z nauczycielkami panią Anną Sarną, panią Sylwią Nowak oraz panią Pauliną Pągowską. Dopełnieniem uroczystości był występ chóru składającego się z uczniów klas IV-VIII pod kierownictwem pań Joanny Janiec i Gabrieli Patek.

Akademia miała przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników, czasy rozbiorów Polski, a także historię strajku dzieci z Wrześni. Utwory poetyckie podkreślały nastrój lat walki i zmagań z zaborcami. Ich uzupełnieniem były utwory muzyczne, które wykonane przez szkolny chór, zapierały dech w piersiach. Pieśni takie jak Dla niepodległej szli, Rozkwitały pąki białych róż, Rota, Uwięziony ptak były czymś, co dla Nas Polaków, pokrzepiało serca i umysły. Tęsknota za wolną Polską, za wolnym krajem była ogromna. Wybuch armaty, krzyki gazeciarzy, słowa nauczycieli polskich i niemieckich, krzyki radości – to wszystko było tak realne i zapadające w pamięć. Uczniowie wykazali się niesamowitym warsztatem aktorskim, poświęceniem oraz oddaniem ducha minionych lat. Uwieńczeniem akademii był utwór Zagrajcie nam wszystkie dzwony,  a następnie pięknie wyrecytowany wiersz Pamiętajcie…

 

Dzięki wspaniałej dekoracji wykonanej przez panią Renatę Turlejską-Macieląg oraz przygotowaniu sali gimnastycznej przez pana Adama Młynarskiego, mogliśmy cieszyć oko podczas występu. Przedstawienie nie odbyłoby się również bez osób zajmujących się obsługą sprzętu, za co bardzo dziękujemy Kacprowi Sarna i Szymonowi Dziedzicowi.

Uczniowie-artyści, chór i organizatorzy tego niesamowitego przedstawienia zebrali zasłużone brawa i gratulacje od publiczności i zaproszonych gości, wśród których znaleźli się: wójt Gminy Masłowice – pan Bogusław Gontkowski, przewodniczący Rady Gminy – pan Mariusz Sarna, kierownik biblioteki – pani Małgorzata Dendek,  ksiądz proboszcz – Piotr Okulski. Nie zapominamy także o społeczności uczniowskiej, nauczycielach, pracownikach szkoły, a przede wszystkim o dyrektorze szkoły – Romanie Janiec i wicedyrektor – Gabrieli Patek.

Dzień ten dla wielu był lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy wszystkich, którzy walczyli o wolność.

Skip to content