22 KWIETNIA- DZIEŃ ZIEMI

Nazywany także Międzynarodowym Dniem Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą.

Czy wiecie, że:

  • Idea obchodów Dnia Ziemi została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona.
  • Zdarzeniem, które przyczyniło się do zainicjowania tego święta, była katastrofa ekologiczna ze stycznia 1969 r., do której doszło u wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Według wstępnych szacunków, z uszkodzonej platformy wiertniczej wyciekło do oceanu kilkaset tysięcy galonów ropy, co doprowadziło do śmierci tysięcy ptaków, delfinów oraz innych morskich zwierząt, a także dewastacji środowiska na wiele lat.
  • 22 kwietnia 1970 roku odbył się pierwszy w historii Dzień Ziemi. Natomiast kilka miesięcy później powołano do życia Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska. Podpisano wiele aktów prawnych, które miały na celu ochronę zagrożonych gatunków, a także walkę o zrównoważone środowisko.

Obchody Dnia Ziemi są okazją do refleksji nad przyszłością naszej planety. A jak ten dzień obchodziła społeczność naszej szkoły?

Uczniowie klas 0-3 wykonali przepiękne prace plastyczne o tematyce ekologicznej

Uczniowie klasy 4 na lekcjach techniki (P. Ewa Mierzwa), w porozumieniu z nauczycielką języka polskiego (P. Anna Pełka) wykonywały Eko-makiety postaci z lektury szkolnej „Pinokio”. Pomysł i realizacja super!

Uczniowie klas 5-8 przygotowali plakaty oraz gazetkę poruszającą problemy zanieczyszczenia powietrza, wody, gleby. Pracami ozdobiono korytarz szkolny.

A co na to siódmoklasiści? Coś dla przyrody, czyli nietuzinkowe doniczki ekologiczne, domki i poidełka dla owadów oraz budki lęgowe dla ptaków. Brawo WY!

Jak wszyscy, to wszyscy. Ósmoklasiści  stworzyli niepowtarzalny „EKO-KALENDARZ ŚWIĄT NIETYPOWYCH” oraz nagrali film ekologiczny 🙂

Tego dnia na lekcjach chemii, w klasach 7 i 8, przeprowadzono szereg doświadczeń badających wpływ kwaśnych deszczy na ożywione i nieożywione elementy środowiska. Teraz już wiadomo, co i jak, no i z kwasem nie ma żartów!

Pamiętajmy, że każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi i odpowiada za dbanie o naszą błękitno- zieloną planetę!

Anna Stępień

Skip to content