„Nie było miejsca dla Ciebie…”

W klimacie nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i blasku choinkowych świec w dniu 22 grudnia 2023 roku w naszej szkole zostały wystawione Jasełka bożonarodzeniowe. Tym razem biblijne wydarzenia sprzed 2000 lat odtworzyli uczniowie klas 4a i 4b pod opieką wychowawców pani Anny Rulińskiej i pani Ewy Boryckiej. Oprawą muzyczną zajmowały się panie Gabriela Patek i Joanna Janiec z chórkiem, a scenografia została przygotowana przez panią Renatę Turlejską-Macieląg.

Rozważając tajemnicę Bożego Narodzenia zostaliśmy przeniesieni myślą i sercem do Ziemi Świętej, snując głębokie refleksje nad „cudem świętej nocy”. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia na noc, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajni. Jednak to do nich i małego Jezuska przybyli tak honorowi goście, jak Trzej Mędrcy i złożyli dzieciątku pokłon.

Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców, dzieci oraz aniołów przeplatana była kolędami i pastorałkami. Mogliśmy także zobaczyć przepiękny taniec w wykonaniu aniołów. Puentą biblijnej historii stały się słowa piosenki, które zna każdy z nas: „Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy. Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory”.

Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój, a o wspaniałe przeżycia i miłe doznania słuchowe zadbali zdolni aktorzy i wokaliści naszej szkoły. Ogromne zaangażowanie młodych aktorów opłaciło się, ponieważ przedstawienie wywarło duże wrażenie i poruszenie oraz zostało nagrodzone gromkimi brawami. Wszyscy uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w tradycji.

Na zakończenie pan dyrektor Roman Janiec oraz pani wicedyrektor Gabriela Patek złożyli wszystkim zebranym ciepłe życzenia bożonarodzeniowe.

Wszystkim życzymy otwartości na innych, zwykłego uśmiechu i gestu podania reki drugiemu człowiekowi, powodujących przemianę w innych i w nas samych, bo… „zawsze wtedy jest Boże Narodzenie”.

Wychowawcy klas 4a i 4b

Anna Rulińska i Ewa Borycka