Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest w pierwszej połowie lutego w całej Europie. Jest inicjatywą Komisji Europejskiej, mającą na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Również w naszej szkole z tej okazji odbyło się kilka inicjatyw.

Uczniowie klas 6 – 8 wysłuchali pogadanki na temat bezpieczeństwa w sieci, odpowiedzialności karnej za niewłaściwe zachowania w internecie. Temat ten przybliżył im funkcjonariusz policji aspirant Dariusz Trepka z KPP w Radomsku.

Klasa 5a przygotowała dla młodszych kolegów (kl. 3a, 3b) przedstawienie pt. „Bezpieczny Internet”. W inscenizacji była mowa o uzależnieniu od internetu, od gier komputerowych, o niebezpieczeństwach czyhających w sieci na młodego człowieka. Uczniowie mogli zobaczyć, jak komputer i Internet mogą wpłynąć na stosunki koleżeńskie i rodzinne.

 Na zajęciach informatyki, uczniowie rozmawiali o netykiecie, o hejcie, o zasadach poruszania się na portalach społecznościowych, oglądali edukacyjne filmy na ten temat, wykonywali w aplikacji Canva plakaty o bezpieczeństwie w sieci

Uczniowie klasy 8b uczestniczyli w zdalnej lekcji „Dbam o swoją prywatność online”, przeprowadzoną przez panią Julię Piechna, pracownika NASK. Młodzież poznała zagadnienia związane z wizerunkiem online takie jak: cyfrowy ślad, reputacja online, prywatność. Uczniowie dowiedzieli się jak budować pozytywny wizerunek w internecie i jakie zagrożenia wiążą się z brakiem dbałości o prywatność.

Przez cały luty trwały konkursy na plakat oraz na grę planszową zawierające zasady bezpiecznego korzystania z internetu.

Nauczyciel informatyki – Anna Zemsta

Skip to content